Služby
Vstupní vyšetření
Při vstupním vyšetření jsou pacientovi zhotoveny rentgenové snímky a to jak „velký“ panoramatický rentgenový snímek, který nám umožní prohlédnout všechny zuby, obě čelisti, čelistní dutiny a čelistní klouby, tak i „malé“ intraorální rentgenové snímky, které nám umožní detailní zobrazení zubů, díky kterému jsme schopni snadno rozpoznat zubní kaz. Naše klinika je vybavená nejmodernějšími rentgenovými přístroji s minimální dávkou rentgenového záření. Dále provede lékař vyšetření dutiny ústní a stanoví optimální léčebný plán, který je pacientovi podrobně vysvětlen.
Dentální hygiena
Je velmi důležitá z hlediska prevence onemocnění parodontu ( závěsného aparátu zubu) a z hlediska prevence vzniku zubního kazu. Pravidelnou návštěvou dentální hygieny alespoň 2 x ročně se dá předejít vážným onemocněním v dutině ústní.
Dentální hygiena zahrnuje:
- hygienickou instruktáž – vysvětlení techniky čištění zubů a mezizubních prostorů
- bezbolestné odstranění zubního kamene
- depuraci zubů ( vyčištění zubů)
- odstranění pigmentů – pískováním ( Air- Flow)
- Horní čelist – před zákrokem.
- Horní čelist – po zákroku.
- Dolní čelist – před zákrokem.
- Dolní čelist – po zákroku.
Výplně (plomby)
Každé ošetření zubního kazu se snažíme provést bezbolestně s použitím nejmodernějších technologii. Na našem pracovišti zhotovujeme pouze bílé fotokompozitní výplně. Používáme vysoce kvalitní, biokompatibilní moderní zahraniční materiál (Enamel HRI) bez BPA. Bílá fotokompozitní výplň se k zubní tkáni lepí speciálními lepidly. Během zhotovení výplně se do dutiny, kde zhotovujeme výplň, nesmí dostat vlhkost či krev z úst, zub proto kryjeme speciální gumovou blánou – kofferdamm, která nám zajistí vhodné podmínky pro kvalitní zhotovení bílé fotokompozitní výplně. Výplně zhotovujeme technikou anatomické stratifikace. Kombinací různých barevných odstínů se snažíme napodobit přirozený vzhled zubu. Ihned po zhotovení výplně můžete na zub kousat. Hlavní výhody fotokompozitní výplně: Přilnutí ke stěně zubu a zpevnění zubu, nevytváří mikrotrhliny, neobsahuje toxické látky.
Provádíme také výměnu nevyhovujících „ černých“ amalgámových výplní za „bílé“ kompozitní výplně.
Co je to amalgámová plomba?
Jedná se o tmavou (šedou/černou/stříbrnou) zubní výplň, která je směsí rtuti, stříbra, cínu a mědi. Rtuť může negativně ovlivnit mozek, srdce, ledviny a trávicí trakt. Některé studie poukazují na souvislost s chronickou únavou, podrážděností, poruchami koncentrace, alergiemi a dalšími zdravotními problémy.
Proč může amalgám oslabit vaše zuby?
Amalgám má tendenci se roztahovat(expandovat), což vytváří mikrotrhliny v zubech. Tyto trhliny umožňují bakteriím pronikat hluboko do zubu a způsobovat další skryté poškození. Bezpečné odstranění amalgámu: Amalgámové výplně odstraňujeme každý den s maximální opatrností. Používáme: Kofferdamm– ochrannou blánu, která zabrání spolknutí rtuti a separátor amalgámu– šetrný nejen k vašemu zdraví, ale i k životnímu prostředí.
- Před zákrokem
- Po odstranění výplně
- Po odstranění kazu
- Po zákroku
- Dolní čelist – před rekonstrukci
- Dolní čelist – po rekonstrukci
- Horní čelist – před rekonstrukci
- Horní čelist – po rekonstrukci
Protetika
Nahradit ztracené zubní tkáně, nebo ztrátu zubů umožňuje zhotovení laboratorních výplní (overlay), korunek a můstků. Na našem pracovišti zhotovujeme laboratorní výplně z fotokompozitního materiálu, korunky a můstky pouze z celokeramického materiálu. Pacient je o obou materiálech podrobně informován.
Ošetření kořenových kanálků – endodontické ošetření
Poškození zubní dřeně ať už zubním kazem, nebo traumatem (úrazem) způsobí zánět, nebo odumření zubní dřeně.
Tyto problémy lze vyřešit:
- Extrakcí (vytažením) zubu
- Endodontickým ošetřením zubu, které je tedy poslední možností, jak zub zachránit. Jedná se o velmi náročný zákrok, zejména z hlediska přesnosti a času. Jeho výsledkem bývá prakticky plnohodnotný zub, který může sloužit další léta, pokud se o něj pacient dobře stará. Prognóza endodonticky ošetřených zubů je však vždy mnohonásobně nižší, než u zubů vitálních.
Ošetření spočívá v odstranění zaníceného obsahu z nitra zubu, desinfekci kanálků a poté hermetického uzavření kanalků pomocí gutaperči. V závislosti na charakteru problému je někdy třeba toto ošetření provádět ve více návštěvách. Po definitivním zaplnění kořenových kanálků je nutné dokončit ošetření zubu laboratorně zhotovenou výplní, nebo korunkou.
Vzhledem k vysoké rozmanitosti kořenového systému zubu, prakticky není možné tento systém 100% vydesinfikovat. Úspěšnost tohoto ošetření tedy závisí nejen na praktickém zhotovení v zubní ordinaci, ale také na imunitní reakci jedince. V současné době probíhají studie odhalující možný vztah mezi endodonticky ošetřeným zubem a jinými zdravotními obtížemi neznámé příčiny.
Možné komplikace endodontického ošetření:
- Odlomení kořenového nástroje který se používá na zprůchodnění kanálku
- Proděravění ( perforace) stěny kanálku během opracování
- Citlivost, případně bolestivost na skus několik dní po ošetření
- Otok nad ošetřeným zubem
- Zlomení, prasknutí zubu
- Nekompletní hojení
Bělení zubů
Krásný zářivý úsměv je touhou každého z nás. Našim pacientům nabízíme možnost bělení zubů technikou domácího bělení. Pacientovi jsou zhotoveny otisky zubů, podle kterých jsou v laboratoři vyrobeny individuální nosiče zubů z tenké ohebné folie. Do individuálního nosiče nanáší pacient malé množství bělícího gelu a vkládá si jej do úst, kde jej nechá působit celou noc během spánku. V případě citlivosti zubů se doba působení gelu snižuje. Tuto proceduru pacient opakuje po dobu 2-4 týdnu do dosažení požadovaného odstínu. Díky nízké koncentraci peroxidu vodíku v bělícím gelu je tato metoda k zubům šetrná.
- před zákrokem
- po zákroku
Zubní šperk
Naše ordinace nabízí také nalepení dentálního šperku. Dentální šperk rozzáří Váš úsměv. Jsou to speciální ozdoby, které se mohou bez následku přilepit na povrch zdravých zubů. Šperk se dá kdykoli odstranit aniž by se porušil povrch skloviny zubu. Aplikace kamínku musí proběhnout v zubní ordinaci pod kontrolou zubního lékaře. Neodborná aplikace mimo zubní ordinaci může poškodit sklovinu zubu. Pacient si může vybrat z široké nabídky tvarů, velikostí a barvy dentálních šperků. Zubní šperk se lepí vždy až po skončení léčby, jakmile jsou ošetřeny všechny případné kazy.